Meteen naar de content
Naar overzicht

O jee, een NT2-leerling in de basisschoolklas

Scholing tot NT2-deskundige in het reguliere PO

Hoe zorg je ervoor dat NT2-leerlingen uit een nieuwkomersgroep succesvol instromen in het primair onderwijs? In deze scholing krijg je concrete NT2-kennis en praktische tools om hun taalvaardigheid verder te ontwikkelen passend bij hun onderwijsbehoefte en het onderwijs op jullie school. Je leert hoe je een taalrijke leeromgeving creëert als onderdeel van effectief NT2-beleid.

Over de scholing

Tijdens deze scholing krijg je inzicht in de belangrijkste principes bij het leren van een tweede taal en leer je hoe een passend aanbod voor NT2-leerlingen eruit kan zien. Aan de hand van eigen casussen stippel je leerroutes uit voor nieuwkomers in het regulier onderwijs. Je krijgt handreikingen voor de dagelijkse lespraktijk, het bieden van taalsteun (scaffolding), de begeleiding van NT2-leerlingen en de organisatie van het onderwijs aan deze leerlingen binnen je eigen school.

In de scholing staat basiskennis NT2 en een meertalige leeromgeving centraal, gericht op afstemming van het onderwijs op de onderwijsbehoefte van de leerlingen. De volgende vragen komen aan bod:

  • Hoe ondersteun je de NT2-leerling bij de voortgezette tweedetaalverwerving en hoe organiseer je dat binnen de school met verschillende onderwijsprofessionals?
  • Hoe zorg je ervoor dat de leerling versneld door delen van de lesstof heen kan gaan en hoe volg je de ontwikkelingen?
  • Hoe werkt woordenschatuitbreiding in een tweede taal en hoe verhoudt dit zich tot de andere taal/talen die een leerling spreekt?
  • Wat is de rol van interactie bij taalontwikkeling? Hoe stimuleer je de mondelinge taalontwikkeling van leerlingen?
  • Hoe organiseer je taalsteun bij verschillende vakken, zodat het taalleren binnen een betekenisvolle en taalrijke omgeving plaatsvindt?
  • Hoe stimuleer je een actieve leerhouding bij de NT2-leerling?

In de scholing worden nieuwe inzichten uitgeprobeerd in de eigen lespraktijk. De opgedane ervaringen neem je mee naar de volgende bijeenkomsten.


Voor wie

De scholing is voor leerkrachten, onderwijsassistenten en leerkrachtondersteuners uit het primair onderwijs die te maken krijgen met de instroom van anderstalige leerlingen.

Tijdsinvestering

De scholing bestaat uit vijf bijeenkomsten van drie uur, en een terugkombijeenkomst.
Daarnaast besteed je tijd aan het lezen van artikelen en voer je drie praktijkopdrachten en een eindopdracht uit in de eigen onderwijspraktijk.


Data eerstvolgende scholing

Bijeenkomst 1
Bijeenkomst 2
Bijeenkomst 3
Bijeenkomst 4
Bijeenkomst 5
Bijeenkomst 6

23 september 2026
28 oktober 2026
25 november 2026
13 januari 2027
10 februari 2027
12 mei 2027

De bijeenkomsten zijn van 13:30 – 16:30 uur

De terugkombijeenkomst vindt plaats op 12 mei 2027.


Meer weten?

Vragen over deze scholing? We helpen je graag verder. Neem contact op met de contactpersoon.

Benieuwd naar wat we nog meer doen? Lees meer over het cluster primair onderwijs.

Deel dit met anderen